Nog veel vragen over ATH/executief-transitie

Tientallen collega’s hebben inmiddels gebruik gemaakt van het digitale NPB-meldpunt
voor het delen van ervaringen met en vragen over het overgangsbeleid ATH/executief. In februari kondigde het korps aan dat ze deze afspraak met de bonden uit 2015 eindelijk gaat uitvoeren. Over de aanpak en de praktische gevolgen voor individuele collega’s is helaas nog veel onduidelijk.

In het tijdperk van de regiokorpsen (1993-2012) ontstond binnen de Nederlandse politie een wildgroei van duizenden functies, met allerlei mengvormen van uitvoerende (executieve) en ondersteunende functies (administratief-technisch-huishoudelijk/ATH). De invoering van een nieuw Landelijk Functiegebouw Nationale Politie (LFNP) met slechts 92 functies moest voor een nieuwe start zorgen.

Tijdens de overgang van de oude naar de nieuwe situatie werd vastgesteld dat het werk van bepaalde ATH-medewerkers het meest overeenkwam met een LFNP-functie in het domein uitvoering. Op basis van het afgesproken plaatsingsbeleid zouden deze collega’s de overstap mogen maken naar deze ‘executieve’ functie. Praktisch probleem daarbij kon zijn dat ze (nog) niet over executieve kwalificaties beschikten – zoals een diploma voor de basisopleiding – om hun nieuwe LFNP-functie volledig te kunnen uitoefenen.

Eind 2015 spraken de korpsleiding en de bonden af dat voormalige ATH-medewerkers ook geplaatst mochten worden in een uitvoerende LFNP-functie die ze dan slechts gedeeltelijk konden vervullen. Deze collega’s moesten dan wel zo snel mogelijk volledig inzetbaar worden door het volgen van de benodigde opleiding(en). In de tussentijd zou de werkgever in overleg met de medewerker bekijken welk deel van zijn nieuwe functie hij wel alvast kon uitoefenen op basis van zijn ATH-aanstelling (met of zonder BOA-diploma).

Ruim anderhalf jaar na het versturen van de definitieve plaatsingsbesluiten (medio 2016) liet de werkgever in februari 2018 weten te gaan starten met het uitvoeren van het afgesproken overgangsbeleid ATH/executief. Dat werd ook hoog tijd, want de opgelopen vertraging had bij de betreffende collega’s inmiddels geleid tot veel onzekerheid, stilstand op loopbaangebied en het gevoel dat er willekeur werd toegepast.

Overstap maken

Na de bekendmaking op intranet heeft de NPB geopend. Het doel daarvan is zoveel mogelijk inzicht te krijgen in de manier waarop de werkgever de beoogde individuele gesprekken over de toepassing van het overgangsbeleid aanpakt.

Opleidingen

Op dit meldpunt zijn tot nu toe tientallen reacties binnengekomen, vooral vragen van leden die geen idee hebben hoe de werkgever het overgangsbeleid in hun geval gaat uitleggen. Er zijn collega’s die graag zo snel mogelijk naar de basisopleiding willen om zich daarna verder te kunnen ontwikkelen. Veel collega’s die werken bij de AVIM (Afdeling Vreemdelingenpolitie, Identificatie en Mensenhandel) vinden het volgen van de gehele basisopleiding in hun geval niet nodig, maar zouden graag opleidingen krijgen die meer op hun specifieke inzet binnen het korps zijn gericht. Collega’s die in deeltijd werken vragen zich af of ze nu verplicht worden om naar een voltijdsopleiding te gaan.

Digitaal NPB-meldpunt

Dit bericht is gepost in Nieuws. Bookmark de link.