Deze week zijn forse financiële overheidsmaatregelen van kracht geworden om tijdens de coronacrisis de werkgelegenheid en de inkomens van zoveel mogelijk werknemers veilig te stellen. De snelle realisatie daarvan is mede te danken aan de inspanningen van de FNV, de grootste vakbondskoepel van Nederland, waarbij ook de NPB is aangesloten.
Onder leiding van voorzitter Han Busker – op bovenstaande foto uit het pre-coronatijdperk de hand schuddend van minister Koolmees van Sociale Zaken en Werkgelegenheid – heeft de FNV de afgelopen weken grote druk op het kabinet uitgeoefend om snel een sociaaleconomisch steunpakket van de grond te krijgen, evenals de nodige voorzieningen om de vitale beroepen tijdens de coronacrisis zo veilig en gezond mogelijk te laten (door)werken.
Mede dankzij de FNV zijn de volgende sociaaleconomische steunmaatregelen van kracht geworden.
Als een werkgever minstens 20 procent minder omzet denkt te gaan maken, dan kan hij bij het UWV voor drie maanden een ‘tegemoetkoming in de loonkosten’ aanvragen. De hoogte daarvan is afhankelijk van het verwachte omzetverlies en bedraagt maximaal 90 procent van de loonsom. Zolang een werkgever geld krijgt uit deze regeling, kan een werknemer niet ontslagen worden en wordt het volledige loon doorbetaald. Daarbij lever je géén WW-rechten in. Dit geldt ook als je een flexibel contract hebt of voor een uitzendbureau werkt en gedurende deze periode in dienst blijft bij je werkgever. Het hiervoor door de regering ingestelde fonds is bedoeld voor iedereen die op 1 maart 2020 bij zijn huidige werkgever in dienst was.
Zelfstandigen kunnen ondersteuning aanvragen in de vorm van een aanvullende uitkering voor levensonderhoud en/of voor bedrijfskapitaal. De uitkering voor levensonderhoud vult hun inkomen aan tot het sociaal minimum. Om liquiditeitsproblemen op te lossen kunnen overheidsleningen worden afgesloten.
Tijdens de coronacrisis is de FNV dus keihard aan het werk – zowel in het belang van zijn leden als in het algemeen belang. En dat zal ook zo blijven: nu afstand houden vereist is, wil de vakbeweging juist dichtbij zijn. Dichtbij voor al die mensen die ons overstelpen met vragen en die belangrijke signalen aan ons doorgeven.
De Tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging voor Werkbehoud (NOW)Financiële steun voor zelfstandigen voor drie maanden