Zoals bekend bouwen de dagelijkse besturen van de politiebonden (de NPB, ACP, ANPV en Equipe) al sinds 2019 aan een intensievere samenwerking. De eerste stap was de gezamenlijke aanschaf door de NPB en de ACP van een kantoorgebouw in Baarn. Daarna volgden de overstap naar een gezamenlijke ledenwerving op de politiescholen, de oprichting van een gezamenlijk opleidingsinstituut en structureel beleidsoverleg tussen de dagelijkse bestuurders van de bonden.

Het beoogde einddoel is de totstandkoming van één vakbond voor politiemedewerkers. Onvermijdelijk brengt dat met zich mee dat (ook) de NPB als aparte vereniging ophoudt te bestaan.

Vooralsnog hebben we op dat punt echter geen haast. Ten eerste omdat we weten dat veel collega’s gehecht zijn aan het lidmaatschap van deze club en we die loyaliteit niet op de proef willen stellen. Ten tweede omdat het laten bestaan van de vier aparte verenigingen ervoor zorgt dat we in de overleggen en onderhandelingen met de werkgever over de arbeidsvoorwaarden (voorlopig) onze huidige status en mate van invloed behouden.

De gekozen constructie betekent wel dat de huidige politiebonden vanaf volgend jaar geen nieuwe leden meer krijgen toegekend. Momenteel is het al zo dat alle op de politiescholen geworven leden gelijk worden verdeeld onder de bonden. Vanaf 2024 zullen alle collega’s die zich willen aansluiten bij ‘de samenwerkende politiebonden’ (oftewel de stichting) als lid worden ondergebracht bij een nieuwe, vijfde vereniging.

Eén grote politiebond

Het idee om het bestuur van vier/vijf verenigingen (en het beheer van een gezamenlijke werkorganisatie) over te dragen aan een stichting is behoorlijk innovatief te noemen. Voor zover bekend is dit in Nederland nog niet eerder vertoond. Momenteel is een team van vijf personen bezig dit bestuurlijke huzarenstukje handen en voeten te geven: projectleider Caroline Bonenkamp en vier kwartiermakers (kaderleden van de bonden).

Nieuwe, vijfde vereniging

Cruciaal onderdeel van hun klus is het vastleggen van de identiteit van de nieuwe politiebond in zogenaamde statuten. Statuten geven antwoord op essentiële vragen over het karakter en de ambities van een organisatie. Wat zijn haar doelen, haar middelen en haar organen? Welke spelregels en bevoegdheden zijn van kracht? Hoeveel invloed hebben de leden op het beleid van de organisatie? In hoeverre wordt voor het halen van de doelen een beroep gedaan op de inzet van kaderleden/vrijwilligers? Welke professionele ruimte heeft de werkorganisatie? In welke verhouding staat de nieuwe politiebond tot de werkgever/de politiek? Welke maatschappelijke rol ziet hij voor zichzelf weggelegd?

Bestuurlijk huzarenstukje

Dit bericht is gepost in Nieuws. Bookmark de link.