Collega’s die vanwege hun inzet tijdens de NAVO-top in een hotel moesten overnachten, kunnen recht hebben op de standaard-vergoeding van € 20,97 per dag voor kleine verblijfskosten in de avonduren. Deze ‘avondcomponent bij dienstreizen’ kan TOT EN MET 30 SEPTEMBER in YouForce worden gedeclareerd als je tijdens je overnachting(en) ook echt uitgaven hebt gedaan – ongeacht de hoogte daarvan.
Op basis van de huidige afspraken tussen de werkgever en de bonden (zoals vastgelegd in het Besluit reis-, verblijf- en verhuiskosten politie uit 2008) hebben politiemedewerkers recht op toekenning van de avondcomponent zonder te hoeven bewijzen dat ze tijdens een dienstreis-overnachting ook echt kosten hebben gemaakt (en hoeveel dan). De werknemer kan volstaan met de melding dat er aankopen hebben plaatsgevonden. De werkgever moet ervan (kunnen) uitgaan dat deze melding waarheidsgetrouw is.
Deze interpretatie van de regelgeving is in 2011 definitief geworden door een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep – de hoogste rechter in ambtenarenzaken. Die bepaalde toen (onder andere) dat het voor een politieambtenaar voldoende was om dat hij tijdens een dienstreis kleine uitgaven had gedaan voor bijvoorbeeld de aanschaf van een kopje koffie of iets te eten
Volledigheidshalve: deze uitspraak had betrekking op de toenmalige (niet meer bestaande) dagcomponent van € 5,50. Juridisch geldt ze ook voor de avondcomponent, aangezien beide vergoedingen vallen onder hetzelfde (onveranderde) stelsel van rechtspositionele aanspraken.
Kortom: collega’s die vanwege hun inzet tijdens de NAVO-top in een hotel moesten overnachten en in de loop van een of meer avonden verblijfskosten hebben gemaakt, kunnen via YouForce een of meer avondcomponenten declareren. Een avond duurt van 18 uur tot 24 uur. Het maakt daarbij niet uit of je € 1, € 10 of € 30 hebt uitgegeven. Zolang je maar een betaling hebt gedaan, heb je recht op het volledige standaardbedrag van € 20,97. (Destijds een bewuste keuze om de uitvoeringslasten van de regeling binnen de perken te houden.)
Uitspraak hoogste rechter
Je hoeft daarvoor – zie de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep – geen bewijsstukken te overleggen. De vergoeding is een zogenaamd forfaitair – gefixeerd – bedrag ongeacht de werkelijk gemaakte kosten. Over een deel is wel belasting in de vorm van loonheffing verschuldigd. Over ongeveer € 8,50 moet belasting worden betaald; het restant van ruim € 12 is belastingvrij. Dit wordt berekend door de salarisadministratie van het korps en zie je ook op je salarisstrook terug bij de uitbetaling.
Standaard-vergoedingLoonheffing